+48 55 273 37 03  +48 608 791 853

e-mail biuro@malborktravel.pl

 

WDZYDZE KISZEWSKIE

wdzydze
Zwiedzanie największego w północnej Polsce skansenu etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. To pierwsze polskie muzeum na wolnym powietrzu.

Zwiedzający mają możliwość zwiedzenia 22 ha, na których znajduje się ok. 40 obiektów, a wśród nich: 7 zagród, dworskie obejścia, 5 chałup, wiejska szkoła, kościół, 2 wiatraki, trak, kuźnia.

Skansen leży w przepięknym otoczeniu kwiatów i zieleni lasów. Położone jest nad jeziorem Goluń i stanowi część Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego.

Cennym walorem skansenu jest prowadzona tu działalność edukacyjna. Podczas licznych imprez plenerowych organizowane są pokazy toczenia na kole garncarskim, w piecu wypiekany jest chleb, a puszczone w ruch skrzydła wiatraka pozwalają zobaczyć w jego wnętrzu doskonale działające stare mechanizmy.


KOŚCIERZYNA

koscierzyna
Kościerzyna od wieków pełniła funkcję ważnego węzła komunikacyjnego.

To tu krzyżowały się ważne szlaki prowadzące z północy na południe. Dlatego też powstała tu dosyć szybko linia kolejowa, bo już w roku 1885, która nabrała na znaczeniu po decyzji o powstaniu portu w Gdyni. Wtedy właśnie Kościerzyna została włączona do magistrali Ślask – Gdynia, co miało decydujący wpływ na sytuację gospodarczą miasta.

Prowadzone przez Zakład Taboru w Gdyni Muzeum Kolejnictwa „Parowozownia Kościerzyna” jest niewątpliwie najciekawszą atrakcją turystyczną miasta. To właśnie tu zatrzymał się czas dla najlepszych lat polskiego kolejnictwa. W tym historycznym miejscu powracają wspomnienia z niezwykle bogatych dziejów dróg żelaznych Polsce.

Wszystkie budynki skansenu są świetnie zachowane i pochodzą z 1929 roku. Początkowo na ten teren sprowadzono ciężkie eksponaty z likwidowanej parowozowni w Elblągu. Z czasem eksponatów przybywało, dochodziły kolejne parowozy i lokomotywy. Obecnie muzeum posiada 81 egzemplarzy starych lokomotyw, wagonów i przelotową halę.