wersja ang
ROZEWIE
Przylądek Rozewie to północna część Kępy Swarzewskiej, i zarazem najbardziej wysunięty punkt na północ punkt Polski (54° 50’ N).
Miejsce to zawsze spotykało się z żywym zainteresowaniem mieszkańców, ze względu na swoje walory geograficzne, już w Średniowieczu rozwinęła się zwyczaj palenia ognisk ostrzegających rybaków i kupców zdążających do Gdańska. Tradycja ta (w zmienionej formie) pozostała do dziś.
Latarnia morska imienia Stefana śeromskiego wybudowana w XVII w. stanowi najbardziej rozpoznawalny obiekt tego typu w kraju. Blaski świetlne następują co 3 sekundy i są widoczne z odległości 23,4 mil morskich (43,34 km). W budynku latarni znajduje się Muzeum Latarnictwa Morskiego utworzone w latach 60-tych jako filia Centralnego Muzeum Morskiego. Jest to jedyna tego typu placówka w Polsce. W skład zbiorów wchodzą m.in.: ekspozycja prezentująca ewolucję latarni morskich od czasów starożytnych do dzisiaj, modele kilku polskich latarni i ich rozmieszczenie oraz obrotowy stół z soczewką Fresnela, który był źródłem światła w latarni Stilon.
Kolejną atrakcją okolicy jest Nadmorski Park Krajobrazowy, na którego charakterystyczne cechy wpłynęło łączne oddziaływanie trzech żywiołów: ziemi, wody i powietrza. Krajobrazy i przyroda tego obszaru ukształtowała się w przeciągu ostatnich 10 tysięcy lat, po ustąpieniu lodowca. Do dziś dostrzegane są tu procesy kształtujące wybrzeże: cofanie się wysokich, klifowych brzegów na skutek podmywania i obrywów (abrazja), usypywanie piaszczystych mierzei i wydm, nanoszenie namułów u ujść rzecznych i powstawanie niskich, zabagnionych brzegów łąkowych (akumulacja).
Na uwagę zasługuje Lisi Jar, będący rozcięciem erozyjnym pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą.
HEL
Niewątpliwą atrakcją turystyczną jest Fokarium - część Stacji Morskiej - naukowej placówki terenowej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie realizowany jest projekt odtworzenia i ochrony kolonii fok szarych w rejonie południowego Bałtyku.
Ośrodek istnieje od 1999r. Poza oglądaniem fok istnieje możliwość odwiedzenia muzeum z wystawą "Ssaki naszego morza"
Końcowy odcinek Półwyspu Helskiego - dawny "Rejon Umocniony Hel" (RUH) jest niespotykaną perłą umocnień artyleryjskich, które powstawały od 1920 roku, a więc jeszcze przed utworzeniem RUH w 1936 i były rozbudowywane aż do rozformowania batalionów artylerii morskiej w 1974 roku, a więc przez 54 lata.
Hel odznaczył się bohaterska obroną w 1939 roku, gdy to przez 32 dni stawiał czoło przeważającym siłą wroga - poddał się dopiero 2 października, gdy jasne było, że dalsza obrona jest beznadziejna: 30 września poddała się Warszawa i padł Modlin. Znajdują się tu jedne z największych stanowisk artyleryjskich Świata. Obsługę każdego z 3 stanowisk stanowiły załogi 88 marynarzy.
Wartym odwiedzenia jest również Port Marynarki Wojennej, znajdujące się tu obiekty go obsługujące oraz zabytkowy kuter pościgowy „Batory”.