+48 55 273 37 03  +48 608 791 853

e-mail biuro@malborktravel.pl

 

wersja ang

KANAŁ ELBLĄSKI

kanal
Jedną najsłynniejszych atrakcji w okolicach Elbląga jest Kanał Elbląski (zwany też oberlandzkim przed wojną, a ostródzko-elbląskim po wojnie). Jest to wspaniały zabytek, posiadający walory zarówno techniczne jak krajoznawcze.

Długość całkowita szlaku wodnego wynosi 127,5 m, a znaczna jego część przebiega przez urokliwe zakątki. Prawdziwą perłą tej jednej z dwóch tego typu dróg wodnych na świecie jest 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny), dzięki którym statek pokonuje około 2 km po suchym ladzie, a mających za zadanie przezwyciężenie około 100m różnicy poziomów.

Są jedynie 2 takie systemy pochylni na świecie. Drugim, podobnym szlakiem wodnym jest Kanał Morissa (New Jersey, USA). Co tylko podkreśla unikalność kanału Elbląskiego Elbląskiego skali światowej.

Kanał został zaprojektowany przez inżyniera Jakob Georg Steenke na początku XIX w. Budowa trwała rekordowo krótko - osiem lat i otwarcie nastąpiło już w 1860r.

Początkowo odbywał się nim wyłącznie transport towarowy, aż do roku 1912, kiedy to statkiem o nazwie „Seerose” popłynęli pierwsi pasażerowie. Od roku 1927 rozpoczęły się regularne rejsy pasażerskie na trasie Elbląg – Ostróda i od samego początku cieszyły się wielką popularnością.
Pochylnie:
Buczyniec:
Pierwszy kanał za Ostródą, już daleka można dostrzec wielkie koła mechanizmu służącego do przetaczania statków, Mieści się tu również małe muzeum kanału, gdzie obejrzeć można maszynerię.
Długość m: 550
Różnica wysokości m: 21,5
Kąty:
Długość m: 450
Różnica wysokości m: 18
Oleśnica:
W tym miejscu statki pokonują największą różnicę poziomów i to na najkrótszym odcinku.
Długość m: 350
Różnica wysokości m: 24,5
Jelenie:
Znajduje się tu budka, w której automatycznie uruchamiany jest dzwonek, gdy tylko statek zbliża się do ogromnych kół.
Długość m: 510
Różnica wysokości m: 22,5
Całuny:
Ostatnia przed jeziorem Drużno, zalegający na dnie płytkiego jeziora muł z gnijących roślin wytwarza gaz błotny (metan), powodujący rzadkie zjawisko tzw. błędnych ogni.
Długość m: 450
Różnica wysokości m: 13

Cały rejs z Elbląga do Ostródy trwa 11 godzin, z czego jedynie 5 godzin obejmuje trasę, na której można zobaczyć pochylnie. Dlatego polecany jest szlak Elbląg – Buczyniec.

Wyjazd z Malborka godz. 7.00
Powrót do Malborka ok. godz. 15.00