TORUŃ
Miasto to zostało założone 28 grudnia 1233r. Toruń był początkowo założony przy przeprawie przez Wisłę - w Starym Toruniu. Tam Krzyżacy zbudowali swój pierwszy gród w ziemi chełmińskiej - jak głosi legenda - na rozłożystym dębie, a następnie lokowali miasto, które jednak na skutek nękających osadników wylewów rzeki wkrótce, bo w 1236 r., przeniesiono na obecne miejsce.
Jak widać, jest to miasto szczycące się bardzo długą historią, co w połączeniu z ograniczonymi zniszczeniami podczas II Wojny Światowej, sprawia, że wiele zabytków jest autentycznych przez co niezwykle atrakcyjnych. Poza zwyczajowym spacerem starówką Toruń oferuje szeroki wachlarz unikatowych obiektów, tj.: Ratusz Staromiejski, Wieża Ratuszowa, Muzeum Podróżników, Zamek Krzyżacki, Muzeum Etnograficzne, śywe Muzeum Piernika i wiele innych.
Toruń zajmuje szczególne miejsce na mapie światowej nauki, tu bowiem urodził się człowiek, który opracował rewolucyjną (w swoich czasach) teorię heliocentryczną, Mikołaj Kopernik. Dom Mikołaja Kopernika, w którym miało to miejsce jest udostępniony zwiedzającym. Ukoronowaniem wielowiekowej tradycji badań astronomicznych w Toruniu jest otwarte w 1994 roku Planetarium, które jest najnowocześniejszym tego typu obiektem w Polsce. Dzięki specjalnej 360 stopniowej panoramie, nowoczesnemu sprzętowi, fachowej realizacji, doskonałemu nagłośnieniu oraz wartkiej akcji, seanse cieszą wielką popularnością wśród widzów. W skład repertuaru Planetarium wchodzi 18 filmów o zróżnicowanej tematyce. Ilość seansów różnie się w zależności od pory: roku od 6 w sezonie zimowym do 11 w sezonie letnim. Z uwagi na duże zainteresowanie tą atrakcją, zalecamy dokonanie wcześniejszej rezerwacji.
Grupy szkolne zamierzające odwiedzić planetarium w miesiącach maj – czerwiec, rozważnie powinny rezerwować terminy już w zimie, ewentualnie wczesną wiosną.
CIECHOCINEK
Miejscowość pełniąca rolę „Perły” wśród uzdrowisk w Polsce, niezwykle popularna z uwagi na unikalne walory lecznicze tego miejsca, jak również malownicze położenie oraz barwne parki i skwery. Najsłynniejszymi obiektami są zbudowane w latach, 1824 – 1833 dwie a w roku 1859 r. jedna, tężnie, które po dziś dzień fascynują swoją konstrukcja, powagą oraz terapeutycznym mikroklimatem wypełniającym ich otoczenie, tworzące, jedyne w swoim rodzaju naturalne inhalatorium.
Poza tężniami, można tu znaleźć inne, ciekawe obiekty, warte zwiedzenia:
Teatr letni – jeden z trzech tego typy secesyjnych, drewnianych obiektów w europie.
Dworek Prezydenta RP - Odrestaurowany i pieczołowicie wyremontowany, mieści dzisiaj pamiątki po Prezydencie Ignacym Mościckim oraz wystawy czasowe przedstawiające działalność Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego.
Polowa Cerkiew Prawosławna - posiadająca niepowtarzalne walory architektoniczne, stała się jednym z najcenniejszych zabytków miasta. Została zaprojektowana w 1894 r w stylu zauralskim i jest jedynym tego typu obiektem w Europie.
Pijalnia Wód Mineralnych – powstała w latach 1880 – 1881, Zbudowana z drewna, w stylu "szwajcarskim", do dziś zachwyca swą elewacją, zdobioną drewnianą ażurową koronką.
Muszla Koncertowa - powstała w 1909 roku w zakopiańskim stylu. Występowało tu wielu znanych w całej Polsce wykonawców, koncertowała tu słynna Orkiestra Zdrojowa.
Fontanna „Grzybek” - usytuowany jest w centrum miasta. Poza funkcją estetycznąpełni również rolę przemysłową. Fontanna wykonana w kształcie grzyba jest obudową źródła nr 11, czyli głębokiego na 414 metrów odwiertu solanki. Właśnie stąd solanka pompowana jest na ciechocińskie tężnie.
Do ciekawych zabytków powinno się również: Kościół Parafialny, Pałacyk Dyrekcji PUC, Zespół basenu Kąpielowego, Warzelnia Soli.